Kameň a keramika v záhrade

Záhrady bývajú krásne aj vďaka tomu, že v nich môžeme budovať krásne veci. Teda nielen pestovať ovocie, zeleninu a kvetiny, ale aj vymýšľať a stavať. Posedenia alebo altánky v záhradnom kúte, terasy s množstvom kvetov v nádobách, cestičky, schody, jazierka alebo aj rezbárske diela. Vhodným materiálom do záhrady môže byť aj kamenná alebo keramická dlažba. Pokládku zvládneme aj svojpomocne.

Nadviazali sme spoluprácu s programom Polopato vysielaným českou televíziou, aby sme vás informovali o jednoduchých a efektívnych trendoch pre dom a záhradu.

Čím je kameň pre záhradu?

Kameň je pre nás srdečná záležitosť. Hoci sa kameň zaraďuje do neživej prírody, často dokáže záhradu oživiť. Kamenné solitéry a monolity sú toho dôkazom. Vynikajú na najrôznejších miestach. Pri jazierkach, medzi okrasnými drevinami, alebo aj u chaty. Na mnohých miestach sa kamenné solitéry udomácnili ako spomienka na časy minulé. Sú krásne nielen na slnku, ale aj v daždi či pod snehom.

Pokial sa pre solitérne kamene rozhodnete, tak vás asi neprekvapí, že veľmi dôležitý je správny výber, umiestnenie a tiež upevnenie do zeme. Významná časť našich solitérnych kameňov má zrezanú podstavu pre ľahké položenie do štrku.

Solitérne kamene Solitérne kamene a monolity

Čo postaviť z kameňa v záhrade?

Kameň sa často používa na vydláždenie plôch v záhrade. Cestičky a chodníky možno vyložiť kameňmi nepravidelných tvarov. Tie sa môžu ukladať do štrku a piesku a do škár sa môže primiešať substrát na výsev trávnika.

Prírodný kameň je tiež možné spojiť s pevným podkladom alebo položiť do betónu. V tomto prípade sa dlažba spája, aby sa vytvoril pevný povrch. Táto metóda sa osvedčila na terasách, okolo bazéna, jednoducho všade okolo domu.

Z kamenných dlažobných kociek môže byť vytvorený chodník v záhrade. Nášľapné kamene sa dajú položiť aj do trávnika. Popri kameňoch skvelo vyniknú napríklad rastlinky do skalky,borovice a mnohé ďalšie rastliny.

Kameň je tiež krásnym a nezničiteľným prvkom v okolí bazéne. Napríklad v podobe hranice medzi okrajom nádrže a vodnou hladinou.

vonkajšie dlaždice

Ako položiť kameň do štrku?

Kameň sa pokladá na dobre spevnené makadamové lôžko vo frakcii 16-32 mm, na ktoré sa položí ďalšia vrstva 4-8 mm, do ktorej sa kameň usadí. Všetky podrobnosti nájdete tu.

Ako používať kamene vo svahu?

Vo svahu sa pravdepodobne nezaobídete bez schodov. Môžete použiť kamenné schodiskové bloky. Z kvádrov môžete sami postaviť aj kompletné schodisko, ktoré je odolné, pevné, protišmykové a vydrží celú večnosť. Ideálne vziať na pokládku pár kamarátov a stráviť tak spoločne pekné popoludnie.

vonkajšia dlažba 

Ktoré kamene sú vhodné na schody?

Na schody sa môže použiť buď doska, alebo veľký schodiskový blok. Môžete si vybrať medzi bridlicovými blokmi Ardesia a doskami Ardesia, pieskovcovými kameňmi, ako sú schodisková doska Natura, piesková schodisková doska Sandy, schodiskový blok Natura alebo pieskovcový schodiskový blok Sandy.

A ktoré kamene použiť na múriky?

Na múriky postavané svojpomocne je najlepšie použiť kameň z materiálov, ako je rula, andezit a bridlica.

Potrebuje kamenný múr betónový základ?

Takzvaný suchý múr nepotrebuje betónový základ do výšky 60 cm.

V prípade veľmi nízkeho kamenného múru, ktorý nemá nosnú funkciu, ale len dekoratívnu, vykopte ryhu širokú 30 - 40 cm, 20 - 40 cm; a do 20 cm uložte hrubú kamennú drvinu. Základ môžete vytvoriť tak, že prvý rad kameňov umiestnite pod úroveň terénu do podkladu z hrubého kameňa. Po položení prvého radu kameňov pokračujte do požadovanej výšky. Škáry medzi kameňmi môžete opäť vyplniť vhodnou zeminou a osadiť rastlinami.

Ako postaviť vyšší oporný múr?

Vyšší oporný múr už potrebuje betón, ktorý je uložený dostatočne hlboko. Viac informácií nájdete v článku: Výber a stavba kamenného oporného múru.

kamenné múriky

 

Je vhodné kombinovať kameň s keramikou v záhrade?

Určite áno. Napríklad prírodný kameň nachádzajúci sa na  okraji bazéna v kombinácii keramickej dlažby položenej v štrku vyzerá veľmi originálne, ale stále prirodzene.

Ako upevníme keramickú dlažbu bez toho, aby sme ju museli zabetónovať?

Keramická dlažba má hrúbku 2 cm. Môže byť položená do štrku a upevnená špeciálnymi upevňovacími prvkami, terčami. Je to zaujímavé riešenie, ktoré zvládnete aj svojpomocne.

Keby sme chceli rovnaký dekor dlaždíc umiestniť napríklad na schody, nalepili by sme ho?

Áno, vonkajšia keramika sa dá upevniť aj na lepidlo alebo použiť na schodoch, na terase. Ale aj v interiéri. Takže s rovnakým dekorom môžete ísť napríklad na chodník položený v štrku.

Aká hrubá musí byť dlažba v interiéri?

V interiéri môžeme použiť len dlažbu s hrúbkou 1 cm. Pomocou keramickej dlažby tak môžeme elegantne a jednoducho prejsť z exteriéru do interiéru v rovnakom dekore.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz