Technický postup – pokládka kameňa do štrku

Suchá pokládka dlažby

V tomto prípade sa zameriame konkrétne na nepravidelný kameň. Použitie formátovaného typu kameňa je však podobné.

Snáď každý majiteľ domu sa snaží udržiavať obydlie v dobrom stave a upravovať okolitú záhradu podľa svojich predstáv. Okolie domu môžeme vylepšiť mnohými rôznymi spôsobmi. Niektorí z nás volia praktickosť, iní sa zameriavajú na dizajn. Záhrada by mala byť kombináciou oboch, krásnym exteriérom, ktorý pôsobí prirodzene a esteticky, ale zároveň vyniká praktickosťou, jednoduchým používaním a ľahkou údržbou. Takto dosiahneme potrebnú harmóniu medzi stavbou a prírodou.

Kamennú dlažbu pokladáme do štrku, aby sme vytvorili chodník v exteriéri alebo napríklad terasu, chodník okolo domu alebo kdekoľvek inde v záhrade. Tento spôsob kladenia dlažby, tzv. suchá dlažba, je vhodný aj pre parky a okrasné záhrady. Vyzerá úplne prirodzene, čo považujeme za jej najväčšiu výhodu. Jej pokládka je veľmi jednoduchá, takže ju zvládne každý domáci majster.

 

ZÁKLADNÉ POUŽITIE

Všetky typy nepravidelných dlažieb s požadovanou hrúbkou, položené za sucha (do štrkového lôžka), sú vhodné na použitie v exteriéri. Pri vhodnom návrhu zvýšia estetickú hodnotu chodníkov alebo terás vďaka svojmu plastickému povrchu a prírodnému vzhľadu.

Nepravidelné dlažobné dosky s hrúbkou 3 až 7 cm sa pokladajú priamo do štrkového lôžka vo frakcii 4 až 8 mm.

 

TECHNOLOGICKÝ POSTUP MONTÁŽE

PRÍPRAVA PODKLADU NA ZHUTNENOM PODLOŽÍ

Aplikácia na dobre zhutnené makadamové podložie frakcie 32-64 mm, hrúbka vrstvy pre suchú dlažbu je min. 200 mm.

 

DLAŽBA NA ZHUTNENOM PODKLADE

V prípade dlažby na zhutnenom podklade odporúčame, aby bola dlažba zapustená na úroveň okolitého terénu. Zhutnený podklad je približne o 100 mm nižší ako okolitý terén a budúci povrch nepravidelnej dlažby.

V prípade nepravidelnej dlažby zapustenej do terénu nie je potrebné po stranách položiť obrubník.Kladenie nepravidelnej kamennej dlažby sa necháva prirodzene ukončiť na strane výkopu a potom sa zasype zeminou alebo okrasnou drťou.

Ak sa rozhodnete osadiť obrubník, možno ho zhotoviť z toho istého kameňa položeného na kant do betónu C12/15 podľa klasického návodu na pokladanie obrubníkov.

Ďalšou možnosťou je položenie kovového obrubníka alebo neviditeľného obrubníka vysokého 100 mm. Vytvorí sa tak nenápadný oddeľovač, ktorý drží dlažbu v plote a oddeľuje trávnatú plochu od dlažby, čím zabraňuje jej prerastaniu do škár.

 

Konečná výška dlažby sa určí natiahnutím šnúry z jednej strany plochy na druhú (alebo od obrubníka k obrubníku) - výška od zhutneného lôžka po šnúru je približne 100 mm.

Na podkladovú vrstvu sa nasype súvislá vrstva štrku frakcie 4 - 8 mm vo výške približne 5 - 6 cm, do ktorej sa potom položí nepravidelná dlažba. Keďže kamene majú rôznu výšku, je potrebné niektoré z nich uložiť nižšie, a niektoré s väčším množstvom kameniva tak, aby bola pochôdzna plocha v mierke a rovnobežná s natiahnutou šnúrou. Kamene sa ukladajú gumovou paličkou. Pri suchej pokládke nie je potrebné riešiť sklony, pretože dažďová voda bude prirodzene odtekať cez drenáž do podložia.

 

ŠKÁROVANIE DLAŽDÍC

Šírka škáry medzi jednotlivými kameňmi sa volí podľa vlastného výberu. Čím menšia je šírka škáry, tým náročnejšia je pokládka a väčší rez kamennej dlažby.

Odporúčaná šírka škáry na vyplnenie kamennou drťou je 2-4 cm. Na vyplnenie škáry zeminou a následný výsev trávy sa odporúča šírka škáry 4-7 cm. Korene trávy tak budú mať viac vlahy a priestoru a nebudú spálené slnečnými lúčmi.

 

DILATAČNÉ ŠKÁRY

V prípade nepravidelnej dlažby položenej nasucho sa dilatačné škáry neriešia.

 

IMPREGNÁCIA DLAŽBY

Všetky nepravidelné kamenné dlažby sa odporúča ošetriť impregnačným náterom. Impregnácia zlepší ich vlastnosti (napr. zníži nasiakavosť), predĺži ich životnosť a zjednoduší čistenie (najmä prachu a nečistôt). Typ impregnácie by sa mal navrhnúť v závislosti od druhu kameňa a typu použitia. V prípade potreby vám s návrhom radi pomôžeme.

 

NÁSTROJE NA OSADENIE

Gumená palička, povraz, lopata, vodováha, drevený hoblík, meter alebo iné meradlo, ceruzka a rezačka na kameň.

 

STAVEBNÁ CHÉMIA

V prípade pokladania obrubníkov Betón C12/15

Impregnácia – Porosil RVV (1l, 5l)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz