Rohové prvky u prírodného kameňa

Predtým sme mali v ponuke predpripravené rohové prvky prírodných kamenných obkladov. Ukázalo sa však, že ak chceme docieliť jednoliatej farebnosti obkladanej plochy vrátane rohov, je nutné rohové prvky vyrábať rovno na mieste realizácie z kusov, z ktorých sa obkladá aj rovná plocha.

Odbyt plošných dielov je výrazne väčší ako rohových prvkov a pri výrobe obkladu sa môže mierne meniť farebnosť. Zmena farebnosti je ovplyvnená postupom ťažby v lome. Ak teda zmiešame rohové prvky s plošnými dielmi, môže vzniknúť problém s rozdielom farebnosťou rohových prvkov a plošných dielov. Disharmónie môže tiež nastať v rozdielnej štruktúre kameňa u rohových prvkov a plošných dielov.

Prírodný obkladový kameň vnímame ako luxusný dizajnový doplnok a bola by veľká škoda nevyužiť potenciál jeho krásy. Pri individuálnych zákazkách, kde väčšinou riešime kamenné obklady a dlažby pre celú stavbu často zakázkovo vyrobíme rohové prvky a iné riešenie na mieru. U obkladových kameňov série Rock dokážeme dodať rohové prvky štandardne.

Rohové prvky môžeme u prírodného kameňa riešiť rôznymi spôsobmi. Nižšie popíšeme spôsoby, ktoré sa používajú najčastejšie a vyzerajú najlepšie.

Rohové prvky rezané pod 45 ° stupňami - kamenárske rohy

rohy u přírodního kamene

Tento spôsob výroby rohových prvkov je najčastejší a využíva sa predovšetkým u kamenných obkladov, ktoré sú už pripravené v jednotlivých moduloch pre jednoduchú pokládku. Jedná sa predovšetkým o obklady sérií: Skala, Premium, Muret, Briliant, Slim a Tara. Tento spôsob výroby rohových prvkov používame aj u väčšiny rezaných kamenných obkladov.

Postup výroby rohových prvkov rezaných pod 45 °
Výroba týchto rohových prvkov sa vykonáva uhlovou brúskou (flexkou) s diamantovým kotúčom alebo stojanovou rezačkou kameňa. Vďaka možnosti nastavenia rezu pod uhlom je rezačka kameňa pre túto prácu vhodnejšia. Veľkou výhodou rezačky kameňa je tiež nižšia prašnosť pri rezaní.

rezačky na prírodní kameň

Príklad výroby rohového prvku si predvedieme na modulovom obkladovom kameni. Rovnakým spôsobom môžeme postupovať pri výrobe rohových prvkov pri všetkých obkladových kameňoch.

modulove obklady z kamena

Jednotlivé moduly, z ktorých chceme vyrobiť rohové prvky, najprv pozdĺžne rozrežeme a následne na nich prevedieme rez pod uhlom 45 stupňov. Pre ľahšie pochopenie vysvetlenie prípravy rohových prvkov si najprv ukážeme systém pokládky modulových obkladov. Na obrázku nižšie, ide vidieť, že každá rada modulov je trocha poposunuta proti ostatným radám. Týmto docielime toho, že jednotlivé moduly vo väčšej ploche nejdú takmer vidieť.

modulové obklady z kameňa

Z obrázku je zrejmé, že zeleno označené rohové prvky majú rôzne dĺžky. To znamená, že každý plošný diel, z ktorého vyrábame rohový prvok, budeme rezať na inom mieste. Obrázok nižšie ukazuje jednotlivé moduly a zelená čiara ukazuje miesta rezu. 

moduly rezy z prírodného kameňa

Na rezaných stranách modulov musíme následne urobiť rez pod 45 stupňami. Na obrázku nižšie je vyobrazený rez pod 45 stupňami pri pohľade zhora. Najprv bol modul rozrezaný naprieč a následne bol na každej časti zhotovený ďalší rez.

modul zahnutý

V tejto fáze je už rohový prvok hotový a môžeme ho nalepiť na pripravený podklad.


 

Rohové prvky skládané

rohový prvok skládaný z prírodného kameňa

Skladané rohové prvky sa používajú pre skladané obklady sérií filety a Stenari. Tieto obklady umožňujú skladať jednotlivé kusy kameňa cez seba, čím vzniká krásny detail rohu bez potreby rezania. 

Postup výroby skladaných rohových prvkov
Skladané obklady sa inštalujú na stenu po jednotlivých kusoch. Každý jednotlivý kameň má inú výšku, šírku i dĺžku. Kamene sú vo výrobe rezané iba zo zadnej strany, teda majú rovnú plochu, ktorou sú lepené na stenu. Hrany jednotlivých kusov majú prírodný vzhľad bez rezu a môžeme tak ľahko vytvoriť rohové prvky.

Rohy týchto obkladových kameňov robíme prekladaním. Pri inštalácii skladaných obkladov je potrebné dodržiavať jednotlivé rady, ktoré prechádzajú celou dĺžkou obkladanej plochy. V jednotlivých radoch na rohoch vždy jeden kameň predsadíme a druhý zarovnáme s hranou rohu. Na obrázku nižšie je tento postup vidieť v troch radoch. Zeleno vyobrazené hrany zostanú pohľadovej.

prírodný obkladovy kameň skladaný


Rohové prvky zalamované

rohový prvok zalamovaný

Niektoré typy rezaných obkladových kameňov možno priečne štípať proti štruktúre rastu materiálu, túto vlastnosť možno využiť pre výrobu rohových prvkov. Zalamované rohové prvky je možné vyrábať u série obkladového kameňa Briza. Postačia nám ku tomu štiepacie kliešte.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz